Η σεξουαλικότητα αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της ανθρώπινης φύσης και η κατάλληλη σεξουαλική αγωγή παίζει σημαντικό ρόλο στην προετοιμασία των νέων ανθρώπων για μια ασφαλή, παραγωγική και ικανοποιητική ζωή. Οι γονείς συχνά βιώνουμε αμηχανία και ανασφάλεια ως προς τη δυνατότητά μας να συζητήσουμε θέματα σεξουαλικότητας και να βοηθήσουμε τα παιδιά μας να αναπτύξουν μια θετική αλλά και υπεύθυνη στάση απέναντι στη σεξουαλικότητα, παραγνωρίζοντας έτσι τον κρίσιμο και ουσιαστικό ρόλο που μπορούμε να παίξουμε στη σεξουαλική αγωγή των παιδιών μας από μικρή ηλικία.

Στο πλαίσιο αυτό ο Σύλλογος Διδασκόντων  και ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων  του 1ου Δημοτικού Σχολείο Ναυπάκτου διοργανώνουν  ενημερωτική εκδήλωση με θέμα «Πώς να μιλήσουμε στα παιδιά μας για θέματα σεξουαλικής αγωγής» και ομιλήτρια την Δρ Καραϊβάζογλου Κατερίνα, παιδοψυχίατρο, Επιστημονικά Υπεύθυνη του Κέντρου  Ημέρας ΕΨΥΠΕΑ.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Σχολείου μας το Σάββατο 28 Ιανουαρίου και ώρα 17:00.